Chengdu, nebe na zemi (jak pro koho)

Každý žijeme v Říši středu z jiného důvodu. Pár se nás tu narodilo (přibližně každý šestý na Zemi), někteří sem „náhodou“ zabloudili (v Jilinu a Liaoningu žije přibližně půlmilionová korejská menšina) a pak jsou tací, kteří sem dobrovolně docestovali. Většině z nich bych rád zasvětil následující stížnost.

Za svůj krátký pobyt v Jihozápadní Číně jsem poznal dostatečně široký vzorek Zápaďáků na to, abych mohl nezaujatě a s úplnou platností prohlásit, že většina z nich jsou naprostí ubožáci. Ztracené existence, v rodné Evropě či USA pracující po skladech, call-centrech, McDonaldech, případně vůbec. Jedinci neschopní se etablovat a socializovat, dlouhodobě neúspěšní v pokusech najít partnerku, z 90% jen se základní jazykovou výbavou (rodná angličtina na úrovni high school).

Po příjezdu do Číny přichází změna. Z losera se stává polobůh, modla čínských dívek. I nejodpornější pupkáči jsou žádaným artiklem, a to jen proto, že jsou bílí. Nemají problém najít si každý týden novou přítelkyni, občas se jim poštěstí a kápnou na modelku, jsou přece světáci a umí anglicky! Proč by se učili jazyk země, ve které už několik let žijí, umí přece ANGLICKY. Grr. Z mé zkušenosti drží rekord jeden tlouštík z USA, žije v Číně přes devět let a neumí si ani objednat oběd. Předpokládám však, že se tu potloukají ještě větší ignoranti.

Vyučovat angličtinu čínské děti není špatná práce. V Chengdu je průměrný plat učitele angličtiny na plný úvazek kolem 9000 yuanů měsíčně, což je v porovnání s místními barmany (8-10 yuanů na hodinu) a řadovými zaměstnanci již zmíněného McDonaldu (7 yuanů na hodinu) obrovská suma. Platí vás za to, že mizerně ovládáte mateřský jazyk. Stále unavení a občas pěkně napruzení taxikáři makající 250 hodin si měsíčně vydělají 3000 yuanů. Já měl nedávno bubenickou show za 500 yuanů na dvě hodiny, ať žije socialismus!

Solidní nájem v centru je možné sehnat za 1300 yuanů, městská doprava včetně taxíků je zanedbatelná položka. Za maso přepěchované růstovými hormony taky moc nezaplatíte, takže zbývá spousta peněz na zábavu. A vlastně, pití zadarmo též není problém. Stačí zajít do čínského klubu. Pokud nechcete strávit večer ve společnosti udělaných Číňanů z toho, že mezi nimi sedí Zápaďák, musíte jejich nabídky opravdu důrazně odmítnout. A utéct.

Ráj, krásné exotické ženy pro každého, spousta peněz a jednoduchá práce, co víc si přát?

Na jednu stranu národ neuvěřitelně pyšný na svou bohatou kulturu a předlouhou historii, na druhou stranu společnost slepě se ženoucí za čímkoliv a kýmkoliv západním. Být „cool“ a „in“, pěkně masově konzumovat západní značky. Až je mi z toho úzko.

Kamarád Jan z UK pěkně vystihl „západní výkvět“ na svém blogu. Trochu se při psaní rozčílil, tak mu to nemějte za zlé.

Reklamy

mikinvcine se představuje:

Studuji se svými dvěma kamarády, Lukáškem a Honzíkem, na Sichuanské univerzitě v Chengdu čínstinu. Má úroveň je zatím poměrně mizerná.
Příspěvek byl publikován v rubrice O Chengdu a o Číně. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Jedna reakce na Chengdu, nebe na zemi (jak pro koho)

  1. Berry napsal:

    My ti to teda žerem. Kolik platěj náboráři? Sedíme doma na řiti a závidíme.

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit / Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit / Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit / Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit / Změnit )

Připojování k %s