Naše první čínské pogo

Do Chengdu dorazila pořádná hovada. Konečně!

Včera jsme s Lukou a Feifei vyrazili do Little baru na koncert americké rock – punkové skupiny The Morlocks. Po měsících obrážení uhlazených jazzových koncertů Feifei přišlo doslova vysvobození. Ne že by kapela či zvukaři odvedli skvělou práci, v Evropě by se stylem pozdních 80. let pravděpodobně neuspěli, ale tady… Po pár rozehřívacích skladbách jsme se s Lukášem a naším americkým kámošem Patrikem (má zrovna rozbitou hlavu, všude samé náplasti a obvazy, parádní image na koncert) bez problému procpali před pódium. Se zrychlujícím se tempem a nechutnými zpěvákovými kreacemi jsme se dostali do varu a začali takové soukromé pogo. Připojil se k nám jeden sympatický Číňan, zbytek publika se odsunul a vytvořil prostor k řádění. Chudáci v zadních řadách byli nejspíš vytlačeni na ulici. Zbytek jen stál a přihlížel, všichni s neustále cvakajícími foťáky a připraveni dát se na okamžitý útěk. Aby se náhodou neumazali.

Pak se něco zlomilo (ne, žádná z končetin, i když jsme si trošínku koledovali) a pukly ledy. Z přihlížejících Číňanů se jich tak dva tucty utrhly a připojily k nám. Spocená těla, vedro a hluk jako prase, řev a tanec, jó! Opravdu povznášející.

Doma, jako doma doma, k podobným akcím netíhnu, přátelé mohou potvrdit. Jsem většinou ten, co sedí někde v rožku a hraje deskové hry. Samozřejmě je možné mě zahlédnout mástřit u kulecu nebo fotbálku, případně vkusně vlnícího se v rytmu hudby na tanečním parketu. Ale včera to bylo něco jiného. Nahromaděné energii se nedalo poručit, a tak mocně vytryskla. A nebyl jsem sám. I Číňané se po počátečním napětí slušně uvolnili. Otevřeli se objevování krásy v odpornosti. Nastoupili prvním krůčkem na cestu strávení večera něčím tvrdším, než šálkem čaje a poslechem čínské napodobeniny muziky. Bicí se dvěma kopáky, dvě kytary, basa a odporný potetovaný zpěvák. Co se svlíká na pódiu a nadává publiku. To je ono!

Asi přišel čas. Otevírají se hranice a Číňané začínají dohánět více než padesátiletý nejen hudební skluz. Něco se tu začíná dít, cítíme to v kostech. Že by s příchodem bledých tváří nakukovala i nová vlna svobodného myšlení a projevu? Stále více lidí je tu připraveno… Na změnu.

Reklamy

mikinvcine se představuje:

Studuji se svými dvěma kamarády, Lukáškem a Honzíkem, na Sichuanské univerzitě v Chengdu čínstinu. Má úroveň je zatím poměrně mizerná.
Příspěvek byl publikován v rubrice Rock the beat!. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit / Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit / Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit / Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit / Změnit )

Připojování k %s