Tvrdý úděl dnešního Číňana

V Číně dlouho platil klasický koncept společenského rozvrstvení, totožný s ostatními zeměmi třetího světa. Žena byla považována za zboží, podtřídu, nebyla hodna ani základního vzdělání. Korunu tomu nasadila politika jednoho dítěte. Malé holčičky byly nejdříve potají mordovány, po vynálezu ultrazvuku odstraňovány ještě v těhotenství.

Dopad na současnost je následující – nejenže se po čínské zemi prohání stovky milionů jedináčků, rozmazlovaných a deformovaných přehnanou péčí rodičů a prarodičů, ale v sociologických statistikách se odrazil i solidní nepoměr pohlaví. Přebývá přibližně 30 milionů Číňanů, na které nevychází partnerka. A navíc jsme tu my, zápaďáci, idolové naivních čínských krásek.

Co se vzhledu týče, naprostá většina čínských mladíků jsou tragédi, doslova a do písmene. Pokřivená postava, komický knírek, hnisající akné, brýle. Mnoho čínských dívek je na tom podobně (včetně knírků), ale díky faktu, že jich je víc, mají možnost výběru. Snad nikde na světě neproběhl tak rychlý emancipační obrat – od tradičního konfucianismu, v němž je žena muži podřízena, k moderní čínské společnosti, ve které jsou hloučky neúspěšných nápadníků odráženy suverénními slečnami. A pokud si zamilovaný pár vyjde do ulic či do parku, je to vždy muž, který nese pozlacenou kabelku.

Podle Maslowovy pyramidy je potřeba lásky až na třetím místě – následuje základní fyziologické potřeby a pocit jistoty. Za posledních 30 let se 200 milionů čínských obyvatel vyhouplo z absolutní chudoby, opět světově zcela ojedinělý jev. Mají co jíst a kde bydlet, tedy první dva předpoklady ke štěstí. Další stupeň je části z nich odepřen, veškeré pokusy o jeho dosažení jsou a budou marné.

Sebevědomí se přelévá, že by spravedlnost? Několik uplynulých tisíciletí ve znamení mužského šovinismu by se přece mělo nějakým způsobem vyrovnat! Bohužel, utiskovaným a dávno mrtvým ženám toto „zadostiučinění“ nepomůže. Ani nešťastným mužům dneška to nebude lehké vysvětlit. Příkladná spravedlnost.

Reklamy

mikinvcine se představuje:

Studuji se svými dvěma kamarády, Lukáškem a Honzíkem, na Sichuanské univerzitě v Chengdu čínstinu. Má úroveň je zatím poměrně mizerná.
Příspěvek byl publikován v rubrice O Chengdu a o Číně. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Jedna reakce na Tvrdý úděl dnešního Číňana

  1. a co bude dál? napsal:

    Co je vlastně čeká… do budoucna nižší přírůstek obyvatel, neustálé bombardování od různých NNO za svět znečišťující emise a utlačování vlastních občanů – opravdu smutný rychlý vzestup a pád? asijského tygra…

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s