Naše (a) čínská jména

Kdo užívá městskou hromadnou dopravu, nechť hned zítra ráno vyzkouší  v prostředku čítajícím alespoň 20 cestujících (včetně řidiče) zvolat: „Maruško! Jiříku!“ Podle statistických údajů by sebou měl minimálně jeden z cestujících pořádně cuknout a otočit se (pokud to bude právě řidič, máte smůlu). Marií a Jiřích je dohromady registrováno přes 640 tisíc, vychází to průměrně na každého dvacátého Čecha. (Pokud se náhodou jmenujete Marie nebo Jiří, musí být ve vašem okolí alespoň 39 dalších lidí, jinak experiment nebude fungovat). Jen pro zajímavost, tradiční české jméno Aranka má registrováno pouhých 406 obyvatel – reálné číslo je pravěpodobně vyšší.

V Číně se říká „别怕入错行,最怕起错名“ – když si najdeš špatnou práci, není to tak hrozné, ale když dostaneš špatné jméno, je to vážný průšvih. A jak samotný výběr jména probíhá?

Příjmení se dědí po otci, nejčastěji se lze setkat s příjmením 王 (Wang), nosí jej přes 90 milionů Číňanů. Křestní jméno se většinou skládá ze dvou slabik, ale např. nejslavnější čínský hráč go se jmenuje 古力 (Gu Li), v překladu „starodávná síla“. Já jsem nafasoval jméno podobného ražení, a to na základě podoby výslovnosti – z Mikuláš tak vzniklo 古事 (Gu Shi) – 事 znamená příběh, takže jsem nedopadl špatně. Chudáci kluci – Honzík je vlaštovčí muž a Lukášek něco na způsob náklaďáku.

Kolik z vás je Wangů?

Ale zpátky k samotnému procesu výběru jména. Holčičky často dostávají jména jako krásná, nádherná, všemožné druhy květin, drahých kamenů a jiných drahocenných věcí, kluci naopak jména typu silný, statný, nebojácný, úspěšný, bohatý atd. Samotný význam však není všechno. Mezi další aspekty při výběru patří zvukomalebnost, znaky z estetického hlediska, možné pozitivní či negativní konotace na základě spodoby výslovnosti ve spojení s příjmením (to je opravdu důležité, pokud se např. spojí „jasmínová dívka“ s přijmením Zhu, výslovnost je stejná jako „prase v bahně“) a taky znamení a datum narození, ze kterých lze zjistit, který z pěti prvků schází dítěti v osudu a jménem jej doplnit.

V porovnání s námi si Číňané při představování užijí daleko více zábavy, za výběrem jména bývá skryt dlouhý příběh. Ale na druhou stranu, občas má někdo zkažený život už od narození…

Reklamy

mikinvcine se představuje:

Studuji se svými dvěma kamarády, Lukáškem a Honzíkem, na Sichuanské univerzitě v Chengdu čínstinu. Má úroveň je zatím poměrně mizerná.
Příspěvek byl publikován v rubrice O Chengdu a o Číně. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Jedna reakce na Naše (a) čínská jména

  1. belb napsal:

    Lukasek a Honzik studuji univerzitu?

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s