Zastávka Amsterdam

Café „de Zon“, Nieuwmarkt. Třetí hodina odpolední.

Dva chlápci z baru si jdou dát ven jointa. Vykouří jej hned před skleněnou výlohou, skrze kterou celá kavárna sleduje dění na náměstí a v ulici Zeedijk. Míjí je cyklisté a chodci všech národností. Žádný univerzální styl neexistuje, všichni mají vlastní.

Jen partičky zhulených mládežníků, potloukající se městem od jednoho coffeeshopu k druhému, to trochu kazí. Mžourající očička, okukování obchodů s ganja suvenýry a jejich blikající foťáky netrpělivé vyexpedovat svá data na Facebook se slívají ve smutný stereotyp. Ale kdo tvrdí, že právě tohle je pravá tvář Amsterdamu, je na omylu.

Naopak – Amsterdam je krásné, kosmopolitní a především živé město, ve kterém se domluvíte anglicky naprosto s každým. Všudypřítomné cyklostezky a pohodlná veřejná doprava z něj činí příjemné místo k životu.

Dva bělovlasé dědoušky, každý sedí u svého stolu, vytrhne z pobrukování hitů 80. a 90. let nově příchozí Arab s křiklavě zelenými papíry. Je na nich napsáno Happy Money. Kvapně si objednává pivo a stírá jedno políčko za druhým. Oba dědoušci se přišourají a pohotově zjišťují, kolik je možné vyhrát. Napjatě sledují jeho počínání a… Po chvíli celá trojice zklamaně zjišťuje, že Arab vyhrál kulový. Ale co, aspoň byla sranda.

Kolem výlohy prochází do hola střižený pán, tvář mu zdobí hustý knír. Obarvený na zelenou. Přesně takový ten odstín, který v přírodě nenajdete, i kdybyste prošli všechny luky a háje světa. Všichni jej sledují, nehne ani brvou, no teda, takovej frajer! Nezbývá mi, než též uznale pokývat hlavou.

Dopíjím svou pintu Amstelu. Sakra… Je tu tak příjemně! Nedá se nic dělat, balím věci a vycházím zpět na vlakové nádraží. Nasedám na vlak směrem letiště Schiphol. Neocenitelná zastávka, díky které se z 24 hodinové únavné cesty stává inspirace na příštích několik měsíců. Vlastně jako vždy, když se tu stavím.

A zrovna se rozesněžilo. Bye bye, Europe!

Reklamy

mikinvcine se představuje:

Studuji se svými dvěma kamarády, Lukáškem a Honzíkem, na Sichuanské univerzitě v Chengdu čínstinu. Má úroveň je zatím poměrně mizerná.
Příspěvek byl publikován v rubrice Patálie. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s