Veselá příhoda z hodiny čtení

Tu si takhle sedíme s Lukáškem na hodině a pěkně pracujeme.

Spolu s ostatními, pod taktovkou naší neuvěřitelně milé a pozorné slečny učitelky (vážně, je k sežrání!), rozebíráme článek s poměrně přihlouplým poselstvím. Mladička čínská kráska se zamiluje do ubohého staříka (škaredý je až hanba a příliš rozumu nepobral) jen proto, že byl narozen 6. dne v 6. měsíci, je v pořadí 6. dítě a foneticky zní jeho jméno jako 6. Podle asi 1,2 miliardy pověrčivců znamená číslo 6 něco ve smyslu ‚všechno vychází hladce a bez jakýchkoliv problémů‘. Takže jasná volba. — velký pozor na čtyřku, to je totiž smrt!! —

Probíráme probíráme, když tu narazíme na nevinný znak 陆 (lu), jehož význam je malebné slůvko pevnina. Aby nám jej vyučující představila a řádně jej uvedla do kontextu, spojila jej se znakem 陆军 (lujun). Hloupě na ni všichni hledíme, o co jako jde, a tak pokračuje. Čína nedisponuje pouze 陆军, nýbrž se může chlubit i mocným 空军 (kongjun) a samozřejmě také 海军 (haijun). Tedy letectvem a námořnickou flotilou. Koho by to nenapadlo, taková jasná asociace pevniny a pěchoty… Občas si připadáme jako v Alles Gute. Ale jinak pohoda.

Reklamy

mikinvcine se představuje:

Studuji se svými dvěma kamarády, Lukáškem a Honzíkem, na Sichuanské univerzitě v Chengdu čínstinu. Má úroveň je zatím poměrně mizerná.
Příspěvek byl publikován v rubrice Patálie. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Jedna reakce na Veselá příhoda z hodiny čtení

  1. tak k sežrání je...? napsal:

    Mikuláši? Zas tak veselé to není, když si uvědomíš že to je na lekci čínštiny pro cizine(?) a ona pevninu automaticky spojuje s pěchotou…jako příklad dost mizerné! a ta má být k sežrání, jo? Chci ji vidět! co je to za buchtu?

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s